Ziekte van Weil bij de hond, leptospirose bij de hond meestal veroorzaakt door Leptospira icteroheamorrhagica en L. canicola ook hoge titers gevonden tegen L. grippotyphose, L. pomona, L.saxkoebing en L. sjeroe.
In modder, water, voedsel, urine, speeksel of sperma aanwezige leptospiren kunnen via intacte slijmvliezen, huid en wondjes het lichaam binnendringen.
Reservoir voor L ictero.. is de bruine rat, voor L. canicola is de hond. Reuen vaker besmet dan teven. hoogste aantal besmettingen van aug-nov minder in mei-juli.
Over bescherming door vaccinatie(dood vaccin): de door vaccinatie opgewekte agglutinatietiters bereiken zelden waarden die hoger zijn dan 1 op 200 en zijn binnen 2 a 3 maanden weer negatief . De verkregen immuniteit (IgG) na herhaalde vaccinatie houdt echter langer aan (ca 1 jaar).
Leptospirose bij de mens wordt veroorzaakt door L. interrogans Ook de hond kan deze variant krijgen en via zijn urine mensen besmetten. Het is een zg beroepsziekte (slachthuispersoneel en boeren hebben dit het vaakst) maar delaatste tijd verschijft de balans richting de zwemmers. Wrsch door de aktieve aanpak van leptospirose in de veehouderij middels certificering van leprospiren vrije bedrijven.
statistiekje over humane leptospirose (die mede door het vaccineren van honden afneemt)
http://www.rivm.nl/infectieziektenbulle ... /ntvg.html