Pagina 1 van 1

pennhip

Geplaatst: 10 jun 2005 19:56
door little-wolf
ik las via de zoekoptie hier dat de pennhip methode niet erkend was door de fci.
dat was een post uit 2003.
is het inmiddels veranderd?

Geplaatst: 11 jun 2005 20:27
door crutz
nope...

Re: pennhip

Geplaatst: 11 jun 2005 20:27
door Mama Sanneke
little-wolf schreef:ik las via de zoekoptie hier dat de pennhip methode niet erkend was door de fci.
dat was een post uit 2003.
is het inmiddels veranderd?
Wat is pennhip ?

Geplaatst: 11 jun 2005 20:31
door little-wolf
crutz schreef:nope...
weet je wat de reden daarvoor is?

Re: pennhip

Geplaatst: 12 jun 2005 12:13
door Rob*
Mama Sanneke schreef:
little-wolf schreef:ik las via de zoekoptie hier dat de pennhip methode niet erkend was door de fci.
dat was een post uit 2003.
is het inmiddels veranderd?
Wat is pennhip ?

Sinds een tiental jaren is er een nieuwe methode, de Pennhip methode, genoemd naar de Universiteit van Pennsylvania waar veel wetenschappelijk onderzoek is verricht naar Hd en waar deze methode ontwikkeld is, om door middel van rontgenfoto’s de gevoeligheid voor HD vast te stellen. Hierbij wordt nauwkeurig de speling tussen heupkop en heupkom gemeten. Zoals we weten is dit de belangrijkste faktor voor het ontstaan van HD: het niet goed aansluiten van kop en kom.

Hiervoor worden een drietal opnames gemaakt van de hond in rugligging met de achterbenen loodrecht op de tafel. Dit is de positie waarbij de grootst mogelijke speling gemeten kan worden. Er wordt een opname gemaakt met behulp van een distractor tussen de beide achterbenen zodat de heupkoppen maximaal uit de kom worden bewogen (de distractie opname), en een opname waarbij de koppen maximaal in de kom worden gedrukt (de compressie opname). Een derde opname wordt gemaakt om de mate van eventuele arthrose vast te stellen. Dit is de traditionele standaardpositie I opname.

Het delen van de distractiemeting en de compressiemeting door de diameter van de bovenbeenkop geeft de distractieindex (DI). Dit maakt de meting onafhankelijk van leeftijd en grootte van de hond.
Voordelen van de Pennhip methode

Het belangrijkste voordeel van de Pennhip methode is het meetbaar en herhaalbaar zijn van de speling; het is niet subjektief maar objektief. Het hangt dus niet af van het land of de verschillen tussen de beoordelaars, en is niet een alles of niets verhaal: de waarde wordt niet weergegeven als een Hd positief of Hd negatief met enige gradaties, maar als een getal tussen 0 en 1. Bij 0 ligt hij volledig in de kom en bij 1 volledig uit de kom. De hond wordt hierbij vergeleken met het gemiddelde van zijn rasgenoten. Je kunt dus per ras afwegingen gaan maken.

Een ander heel groot voordeel is de leeftijd waarop je de opnames kunt maken. Vanaf 4 maanden is er met zeer grote zekerheid vast te stellen of de hond Hd zal ontwikkelen of niet.
Gevoegd bij de hoge erfelijkheidsfaktor van de distractieindex (DI), die op 0,60 wordt gesteld voor bijvoorbeeld de Duitse Herder, kun je hier in de fokkerij dus ook wat mee.

Toekomst

Iedereen in de kynologie wil het probleem van de Hd zo snel mogelijk de wereld uit helpen: het veroorzaakt een groot leed bij de hond en bij de eigenaar. Daarnaast is er sprake van een groot verlies van inspanning, tijd en geld bij alle betrokkenen. De Pennhip methode kan een oplossing zijn, mits door alle officiele instanties en kynologen gesteund, om dit doel te bereiken.