Pagina 1 van 1

schaduwen jagen

Geplaatst: 17 nov 2003 09:37
door Moon
Een andere Bracco-eigenaar heeft een groot probleem met zijn hond; deze jaagt (obsessief) naar schaduwen/lichtstrepen e.d. Er stond een oproep in het clubblad of iemand een oplossing heeft voor dit probleem. Nu meen ik dat ik op dit forum ooit iets hierover gelezen heb maar kan via de zoekfunctie niets vinden. Weet iemand wat je daaraan kunt doen?

Marijke

Geplaatst: 17 nov 2003 09:49
door Inge
Ik heb een hond die dat ook obsessief doet (Nika), al vanaf pup. Mij is het niet gelukt het af te leren, in de zomer hou ik maar zoveel mogelijk de lamellen dicht :roll:
Het is vreselijk irritant en ook zielig, Nika knalt regelmatig keihard met haar neus tegen de muur omdat ze daar een lichtvlek ontwaart :roll: , tja...de slimste is ze niet :mrgreen:

Geplaatst: 17 nov 2003 11:50
door Sietske*
Nicholas Dodman wijdt in zijn boek: de hond die teveel van zijn baas hield een heel hoofdstuk aan dit verschijnsel. Hij geeft er ook therapie-suggesties voor, maar ik weet zo niet meer uit mijn hoofd wat ook al weer. Ik geloof dat het in ieder geval voor een deel uit medicatie bestond.

Geplaatst: 17 nov 2003 12:06
door Moon
Goeie tip van dat boek van Dodman; die heb ik notabene zelf ook ;) . Ik wist dat ik er ergens iets over gelezen heb maar wist niet meer waar (dat heb je met al die boeken).
Ga het direct opzoeken!
Het schijnt nogal een probleem te zijn voor die mensen; de hond gaat echt door tot schuimbekkens toe en doet het ook buiten en is niet meer 'bereikbaar' dan. Dante doet het ook weleens maar is gelukkig makkelijk af te leiden dan.
Ben benieuwd of er nog meer mensen tips hebben?

Marijke

Geplaatst: 17 nov 2003 14:15
door Inge
Sietske* schreef:Nicholas Dodman wijdt in zijn boek: de hond die teveel van zijn baas hield een heel hoofdstuk aan dit verschijnsel. Hij geeft er ook therapie-suggesties voor, maar ik weet zo niet meer uit mijn hoofd wat ook al weer. Ik geloof dat het in ieder geval voor een deel uit medicatie bestond.
Ben heel benieuwd naar die therapie :?

Geplaatst: 17 nov 2003 14:24
door Sietske*
Ik zal thuis nog eens effe opsnorren.

Geplaatst: 17 nov 2003 14:34
door Inge
Sietske* schreef:Ik zal thuis nog eens effe opsnorren.
Thanks!

Geplaatst: 17 nov 2003 16:34
door Annet
Toen wij onze Border Collie kochten, was hij 5 en halve maand oud en jaagde hij ook continue op licht en schaduwen. In het vorige gezin was door de kinderen een laserpen gebruikt om hem te laten jagen. Heel slim! :kotz: (Daarbij hadden ze ook nog een spiegelende parketvloer.)

Als onze hond bezig was, was hij volledig in zijn eigen wereldje, niet te bereiken met schreeuwen of geluid of zo. Ik heb hem toen aan een ongeveer meter lange riem aan de verwarming gebonden op een plek zonder schaduwen of lichtvlekken. (Daar was ik natuurlijk wel steeds bij.) Als we hem even alleen moesten laten, ging hij in de bench, waar hij godzijdank niet van dat gedrag vertoonde. Verder natuurlijk heel veel aandacht geven en andere dingen proberen te leren, bijvoorbeeld een balletje terugbrengen, zit, enzo. Na een paar weken ging hij er niet meer zo in op en als hij het dan nog deed, konden we hem bereiken met de stem.

Op dit moment, hij is nu 15 maanden, doet hij het nauwelijks nog. Alleen als iemand een horloge om heeft wat een lichtvlek weerkaatst, of met een theelepeltje in de zon roert of als er fel zonlicht in de kamer op de vloer schijnt, doet hij het soms nog. Een 'Nee' is dan genoeg om het te laten stoppen.
Wat mij opviel, was dat hij vooral terugviel in het gedrag als hij onder stress stond of als hij zich verveelde. Dat soort situaties zouden dus vooral in het begin vermeden moeten worden. Verder denk ik dat het in het begin geen zin heeft om hem te straffen. Hij is zo geconcentreerd bezig dat hij helemaal niet merkt wat er om hem heen gebeurt en zal dan ook niet snappen waarom hij gestraft wordt. Later kan dat misschien wel, maar dan moet je hem dus eerst wel bereiken.

Pas ook op met spiegelende oppervlakken zoals een gladde vloer, maar ook een metalen drinkbak kan het opwekken.

Geplaatst: 17 nov 2003 17:11
door ingrid_me
Bij BC's is dit een zeer bekend gedrag en het komt inderdaad omdat een hond zich verveeld.
Als je een BC hebt (of wat voor ras dan ook) is het raadzaam om de hond iets te laten doen waar hij geestelijk wordt belast, dus denkspelletjes of bij BC's gewoon werk aanbieden waar hij voor gefokt is'ga schapendrijven. Na een kwartiertje bij de schapen zijn ze geestelijk zo moe dat het zelf aan het werk gaan vermindert en uiteindelijk verdwijnt, succes!!!

Geplaatst: 17 nov 2003 17:14
door Moon
Bedankt allemaal; ik stuur de tips door!

Marijke

Geplaatst: 18 nov 2003 12:19
door Sietske*
Okee, ik heb het boek van Dodman nog eens opgesnord en hier komt het conclusiegedeelte bij het hoofdstuk over schaduw jagen (titel hoofdstuk is: hersenschimmen)

Hallucinaties
De meest voorkomende vormen van gedrag die op hallucinaties berusten, zijn het achternazitten van lichtvlekken of schaduwen of het happen naar denkbeeldige vliegen.

Diagnose:
1. Louter door observatie en bepaling van de duur van het gedrag. Observeren en kwantificeren van het gedrag. Treedt het langer dan een uur per dag op? Gaat het ten koste van normale activiteiten? Wordt de hond angstig als hij belemmerd wordt in het vertonen van dat gedrag?
2. Een EEG kan nuttig zijn om eventuele onderliggende epileptische activiteit aan te tonen.
3. CT-scan, MRI of PET/SPECT-scan is in de toekomst misschien nuttig.

Behandeling:
1. Zorg dat de hond meer prikkels krijgt zodat zijn omgeving zo divers en interessant mogelijk wordt. Sluit hem zo min mogelijk op en laat de hond zo min mogelijk alleen.
2. Zorg voor een juiste voeding en voldoende beweging.
3. Probeer de hond te negeren als hij dit gedrag vertoont. Een concurrerende prikkel kan in dit verband nuttig zijn.
4. Een dierenarts kan medicatie (anticonvulsiva of antiobsessiva) voorschrijven.

In het hoofdstuk zelf schrijft Dodman over de concurrerende prikkel het volgende:
"....... Een concurrerende prikkel is een neutrale prikkel, bedoeld om het gedrag te onderbreken en de aandacht van de hond te trekken voordat een bepaalde reactie op gang gebracht wordt. In Cullies geval adviseerde ik het gebruik van een eendenlokroep als concurrerende prikkel, maar elk zacht geluid, zoald dat van een stemvork of het aanslaan van een toets op de piano zou even goed zijn geweest. Telkens als Josie zag dat Cullie achter schaduwen aanjoeg, moest zij dat geluid maken en zich vervolgens onmiddelijk omdraaien en weglopen. De gedachte hierachter was dat het geluid Cullies aandacht zou trekken en dat de hond vervolgens zou zien dat Josie wegliep. Als dit succes zou hebben zou het een voorbeeld zijn van negatieve correctie......."


Ik hoop dat jullie hier iets aan hebben. In ieder geval veel succes met de schaduwjagers.