Pagina 1 van 1

Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 11 mar 2013 12:48
door StellaViolet
Mijn eerste topic hier en niet eens een leuke.

Onze lieve Border Collie van 11 is al vanaf november aan het tobben met haar gezondheid. Eerst werkte haar lever niet meer, toen viel ze verschrikkelijk veel af. Van 23 kg naar 14 kg in twee weken. Dat heeft een flinke impact gehad op haar, maar ook op ons.
Zonder medicijnen kan ze niet meer, maar het ging wel steeds beter. Ze at weer, zo goed, zo veel en alles wat je haar gaf (vanaf pups af aan is ze al een slechte eter).

Maar vorige week vrijdag, nog even nét voor het weekend had ze opeens wel een hele dikke buik. Ze was steeds meer aan het hijgen, eten deed ze niet meer en om de zoveel meter lopen moest ze toch echt even zitten. Wij naar de dierenarts.
Hij heeft een foto gemaakt van haar abdomen en hoefde het al geeneens meer uit te leggen, we zagen hem zo duidelijk zitten, een veel te grote milt.
Met de dag wordt hij groter, een tikkende tijdbom. Als hij klapt, wat kan gebeuren, want op een of andere manier gaat een groot gedeelte van haar bloed naar haar milt, is het klaar. Haar tandvlees is wit aan het worden en ook haar tong wordt steeds bleker.

Honden en mensen kunnen leven zonder milt, dat weten we, maar Saar heeft zoveel tegenslagen gehad dat we niet zeker weten of ze überhaupt wel uit de operatie komt. De dierenarts vond het afgelopen winter zo slecht gaan dat hij niet dacht dat ze de kerst nog zou halen. Maar het is haar gelukt, beter dan ooit te voren. Totdat dit op ons pad kwam.

Vanochtend ging het slechter dan ooit, haar medicijnen wil ze niet meer innemen en ze ligt als een kleedje op de vloer. Eten wil ze wel, ze knapt er ook heel even van op en dan is ze weer het oude hondje, maar zodra het eten haar darmen bereikt is het voorbij. Haar milt drukt op haar darmen en ze krijgt dan weer acuut buikpijn.

Nu is er dus de keuze. Operatie of niet. De kans is 50/50. Zonder operatie lijdt ze pijn. Dat zien we en dat ziet de dierenarts ook. Als ze geopereerd zou worden is de kans er dat ze niet meer wakker wordt. Maar er is wel nog een kans. Al is het maar een kleintje.
Ik weet zelf als dierenarts assistente hoe gevaarlijk de operatie kan zijn. Maar ik zou niet met de gedachte willen zitten "als". Als we haar nou hadden laten opereren? Had ze dan een kans gehad? Had ze het dan overleefd? Een moeilijke beslissing, maar ó zo belangrijk.

Het zou dan deze week moeten gebeuren, het langer uitstellen is haar langer pijn laten lijden, en dat nooit. We hebben onze beslissing bij de dierenarts neergelegd, en omdat hij al vanaf het begin met Saar is bezig geweest, willen we ook heel graag zijn eerlijke ongezouten mening.
Hij zal het vanmiddag bespreken met een andere dierenarts en ons met zijn antwoord terugbellen.

Maar wat als zijn antwoord nou nee is? "Nee, we raden het af, het is te veel risico". Wat dan? Ik zou zo graag willen dat er nog een andere keuze is, een andere kans.

Ik weet het even niet meer. Misschien zijn er hier mensen die in een zelfde situatie hebben gezeten? Ik zou graag hun mening willen weten. Wat hebben zij gedaan? Is wat wij hier doen voor haar wel het beste, of denken we alleen aan ons zelf?

Het is nu afwachten :wachten: en geduld hebben, maar oh daar ben ik zo slecht in.
Dankjewel voor het lezen.

Re: Operatie of toch niet?

Geplaatst: 11 mar 2013 12:57
door LongFields
Wat een rotsituatie, waar je je in bevindt. Het enige alternatief voor niet opereren is zo te lezen haar in te laten slapen voordat ze meer pijn krijgt. En de afweging tussen opereren, met de kans dat ze het niet overleeft, en haar laten inslapen, is er eentje die jij alleen kunt maken. Volg je gevoel en kijk naar je hond.
Heel veel sterkte!

Re: Operatie of toch niet?

Geplaatst: 11 mar 2013 13:11
door StellaViolet
Dankjewel voor je lieve berichtje!
Het inslapen is ook eigenlijk een keuze die logischer en meer pijnloos is, maar ik zit toch met de "wat als?" in mijn hoofd.
Die kleine 25% of minder. Het is nu maar afwachten op het telefoontje van de dierenarts. Ik denk dat dat de doorslag moet geven.
Misschien niet de beste keuze, maar op dit moment ben ik niet sterk genoeg om die te maken.

Re: Operatie of toch niet?

Geplaatst: 11 mar 2013 13:13
door LongFields
:roos:

Re: Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 11 mar 2013 15:08
door ellen en de birmanen
mijn hond had dat ook en zij was 12 jaar. ik heb haar in laten slapen want opereren was geen optie. de kans dat de milt klapt is erg groot en dan bloed je hond dood en dat is iets wat jezelf niet mee wilt maken om je hond in shock te zien raken en zo langzaam te zien sterven.
de milt is een erg doorbloed orgaan en als dat bij een operatie mis gaat gaat het goed mis.
duitse herder van de buren had een milttumor die was geklapt. zij is met spoed geopereerd in utrecht en na 3 weken alsnog overleden. ze heeft 3 klote weken gehad met veel pijn en ellende.
ellen

Re: Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 28 sep 2013 15:15
door StellaViolet
Ik weet niet of ik hier nog een bericht mag plaatsen, na zoveel maanden, maar onze lieve Saar is op 14 maart toch overleden. We hebben toch de keus gemaakt voor de operatie, maar het was niet nodig geweest. Het bleek geen vergrote milt te zijn, maar een verschrikkelijk grote lever. Ze is de operatie met succes doorgekomen en zelfs de dierenarts had hoop, maar helaas is ze in de vroege ochtend van 14 maart toch overleden. Het verdriet is nog steeds immens groot, maar ze is weer thuis, in een mooie urn met een altijd brandend kaarsje. Dank aan de mensen die mij hier advies en steun hebben gegeven.

Re: Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 28 sep 2013 15:21
door rose
Akelig verhaal :(: Sterkte!

Re: Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 28 sep 2013 15:23
door Fin
Het is juist fijn om toch nog te horen hoe het afgelopen is. :ok:

Re: Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 28 sep 2013 15:31
door StellaViolet
rose schreef:Akelig verhaal :(: Sterkte!
Dankjewel!

Re: Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 28 sep 2013 15:33
door StellaViolet
Fin schreef:Het is juist fijn om toch nog te horen hoe het afgelopen is. :ok:
Dat is inderdaad waar, dankjewel.

Re: Operatie vergrote milt of toch niet?

Geplaatst: 30 sep 2013 10:35
door timokyana
Wat sneu. Hier wel ervaring maar daar heb je niets meer aan.
heel veel sterkte met jullie verlies!