Ik train mijn puppen met iets lekkers
Dus als ik ze wil leren zitten op commando, dan pak ik iets lekkers in mijn hand (kleine stukjes rodi hondenworst, stukje kaas e.d.).
Dat houd ik voor de neus van de pup en dan ga ik met die hand over het neusje richting ogen (klein stukje boven de kop).
Als je dat rustig doet zal de pup het lekkers volgen en omdat hij omhoog en ietsje naar achteren kijkt achter dat lekkers aan valt hij als het ware op zijn gatje in zit.
Op dat moment zeg je "zit".
En dan krijgt hij het lekkers
Daarnaast speel ik regelmatig even met het hondje en als hij daarbij een houding aan neemt (gaat zitten), kan je ook weer het bijbehorende commando geven.
Je leert op die manier ook om naar je hond te kijken, zijn lichaamstaal te leren lezen
Je forceert niets, je zet de pup ook niet handmatig in zit, maar je leert de pup een woord associeren met een handeling die hij doet, door hem te leiden met je hand met iets lekkers.
Door herhaling en beloning pakken ze de commando's vaak heel snel op.
En vanwege de beloningen, waar ik zelf het eerste jaar vrij ruim mee ben, volgen ze de commando's ook graag op.
Vooral door niet te oefenen als ze net gegeten hebben.
Ik doe dat soort oefeningetjes nooit achter elkaar.
Ik maak ook niet speciaal tijd vrij "om te gaan trainen".
Tijdens het wandelen af en toe eventjes een oefeningetje en dan weer vrij geven, in huis of in de tuin eventjes iets doen, werkt naar mijn idee beter.
In ieder geval bij mijn honden
Na het eerste jaar ga ik interval belonen (soms wel soms niet, onvoorspelbaar belonen, maar wel af en toe even een beloning, zeker als er een topprestatie wordt geleverd).
Ik beloon mijn honden bijvoorbeeld het hele eerste jaar met een stukje hondenworst als ik het bos uit ga.
Als ik nu de riem van mijn schouder neem aan het einde van de boswandeling komen ze snel naar me toe . Ik hoef daarvoor niet eens te roepen.
En dat is wat ik wil bereiken.
Ik heb honden met een flinke jachtpassie. Volle gehoorzaamheid lukt me niet. We zitten wel een heel eind in de goede richting.
Als je maar
eerlijk blijft naar de hond.
Consequent zijn en beseffen wat je de hond kunt vragen op een bepaalde leeftijd.
Je realiseren dat het meestal andere oorzaken zijn dan het zogenaamde "pesten" of "boven de baas uit proberen te komen" als een hond iets niet doet op het commando dat je geeft.
Heb je het juiste commando gegeven?
Heb je het commando duidelijk gegeven?
Heb je hem het commando goed aangeleerd?
Is hij misschien geblesseerd of ziek?
Het lijkt me eigenlijk een beroerd moment om een hond van 9 maanden die uit zijn voegen barst van de opspelende hormonen commando's te gaan aanleren.
Het is dan toch handiger om die basis al te hebben
Ook dat is voor mij een reden om al vroeg te beginnen met "trainen"
