Pagina 1 van 1
Laparoscopische cryptorchidie operatie?
Geplaatst: 24 mei 2007 22:29
door Lemuria
Ik heb informatie gevonden over een 'castreer'-methode die veel minder ingrijpend is dan een gewone castratie, dit is voor reuen met 1 of meerdere niet-ingedaalde ballen. Aangezien mijn oudste hond (Cetan, net 2 jaar) monorchidisch is, was ik op zoek naar info hierover.
Deze houdt in:
Via een kleine opening in de buikwand (doorsnede van 5 mm) kunnen we met een camera in de buik de binnenbal opzoeken. Het is dan niet noodzakelijk deze testikel te verwijderen. Het is voldoende om ervoor te zorgen dat deze testikel geen bloed meer krijgt door hem af te binden. Dit afbinden vindt plaats via een tweede gaatje van 5 mm in de buikwand. Aangezien de operatie veel korter duurt dan de traditionele benadering, hoeft de reu slechts kort onder gasnarcose en zal derhalve diezelfde ochtend lopend mee naar huis gaan. Door deze korte operatieduur, waarbij niet een grote wond wordt gecreerd, is de kans op ontstekingen kleiner en ook de kans op mogelijke vergroeingen is geringer. De hond heeft dan alleen twee oplosbare huidhechtingen die eventueel na 7 dagen verwijderd kunnen worden. Een kap is gedurende deze 7 dagen niet nodig. Bij een eenzijdig cryptorche reu kan de normaal gepositioneerde testikel gewoon blijven zitten als er geen reden is voor volledige castratie van de reu".
Ik weet niet of er veel dierenartsen mee bekend zijn, maar áls (moet er nu eerst weer over gaan denken) ik hem laat 'castreren', dan wil ik het zo gedaan hebben denk ik. M'n voorkeur gaat natuurlijk uit naar een operatie met een minimale wond, minimale herstelduur en minimale last voor Cetan...
De vraag is dus: Heeft iemand hier misschien ervaring mee of er iets over gehoord (positief of negatief?).
Geplaatst: 24 mei 2007 23:01
door ranetje
Bij teven kan al gedurende enige tijd op deze manier gecastreerd worden.
Ik weet niet of diezelfde, gespecialiseerde, klinieken ook een reu zo kunnen opereren. Maar het is het navragen waard

Re: Laparoscopische cryptorchidie operatie?
Geplaatst: 25 mei 2007 00:35
door jsmn
Lemuria schreef:Ik weet niet of er veel dierenartsen mee bekend zijn, maar áls (moet er nu eerst weer over gaan denken) ik hem laat 'castreren', dan wil ik het zo gedaan hebben denk ik. M'n voorkeur gaat natuurlijk uit naar een operatie met een minimale wond, minimale herstelduur en minimale last voor Cetan...
De vraag is dus: Heeft iemand hier misschien ervaring mee of er iets over gehoord (positief of negatief?).
mijn teef is vandaag laparoscopisch gesteriliseerd. ervaring met reuen heb ik dus niet. ik zou mijn dierenarts wel kunnen vragen of hij hier iets van weet.
Geplaatst: 25 mei 2007 09:51
door Lemuria
@ Nanna: Dan laat ik alleen de binnenbal verwijderen, anders komen ze geloof ik niet bij die bal die wél in de zak zit

. Of ze moeten al met veel kunst en vliegwerk door dat gaatje van 5 mm, helemaal naar achter richting het scrotum gaan, lijkt me geen doen.
@ jsmn: Ja graag, ik ben wel benieuwd of dit voor dierenartsen al een 'normale' operatie is of dat het nog in de kinderschoenen staat (in verband met risico's)

. Hoe heeft je teef het ervaren, kan ze inderdaad alweer lopen? Ik weet nog dat, toen de teven van m'n ouders werden gecastreerd ze een ritssluiting hadden van voor tot achter, wat een ellende...dan zou zo'n klein gaatje ook de voorkeur hebben!
Geplaatst: 25 mei 2007 11:46
door ranetje
Je hebt speciale (dure) apparatuur nodig voor zo'n operatie, dus ik denk niet dat je terecht kan bij zomaar een dierenarts.
Maar er zijn een paar klinieken in Nederland die de operatie op deze manier uitvoeren.
Geplaatst: 25 mei 2007 22:26
door jsmn
Lemuria schreef:@ jsmn: Ja graag, ik ben wel benieuwd of dit voor dierenartsen al een 'normale' operatie is of dat het nog in de kinderschoenen staat (in verband met risico's)

. Hoe heeft je teef het ervaren, kan ze inderdaad alweer lopen?
ja hoor, dat ging gelijk goed. ze kon 's middags gewoon wandelend de kliniek uit.
en als ik volgende week voor controle moet, zal ik mijn dierenarts vragen of hij iets weet van dat soort operaties bij cryptorchide reuen.
Geplaatst: 25 mei 2007 22:27
door jsmn
ranetje schreef:Je hebt speciale (dure) apparatuur nodig voor zo'n operatie, dus ik denk niet dat je terecht kan bij zomaar een dierenarts.
Maar er zijn een paar klinieken in Nederland die de operatie op deze manier uitvoeren.
zeker niet alle dierenartsen doen endoscopische operaties, maar mijn indruk is dat het er snel meer worden. het is in.
Geplaatst: 25 mei 2007 22:33
door ranetje
jsmn schreef:ranetje schreef:Je hebt speciale (dure) apparatuur nodig voor zo'n operatie, dus ik denk niet dat je terecht kan bij zomaar een dierenarts.
Maar er zijn een paar klinieken in Nederland die de operatie op deze manier uitvoeren.
zeker niet alle dierenartsen doen endoscopische operaties, maar mijn indruk is dat het er snel meer worden. het is in.
Dat zou mooi zijn

Geplaatst: 26 mei 2007 13:34
door Lemuria
Dat zou inderdaad mooi zijn, het is toch eigelijk van de zotten dat mensen al de meest hypermoderne dingen tot hun beschikking hebben en dat de beestjes nog van boven tot onder opengesneden moeten worden

:P.
Geplaatst: 26 mei 2007 14:20
door ranetje
Lemuria schreef:Dat zou inderdaad mooi zijn, het is toch eigelijk van de zotten dat mensen al de meest hypermoderne dingen tot hun beschikking hebben en dat de beestjes nog van boven tot onder opengesneden moeten worden

:P.
Ik kan me voorstellen dat niet elke dierenarts zich de apparatuur kan permitteren

Het zou al mooi zijn als ze in dat geval zouden verwijzen naar een kliniek die de spullen wèl heeft

Geplaatst: 27 mei 2007 13:45
door Lemuria
ranetje schreef:Ik kan me voorstellen dat niet elke dierenarts zich de apparatuur kan permitteren

Het zou al mooi zijn als ze in dat geval zouden verwijzen naar een kliniek die de spullen wèl heeft

Ja als je die prijzen van spullen ziet...de dierenarts waar ik stageliep had een hypermodern röntgenapparaat staan (hij was gespecialiseerd in HD) van tienduizenden euri

. Laat staan wat die andere apparatuur wel niet moet kosten...
Geplaatst: 28 mei 2007 22:13
door Dazzlie
Ja !! Heb ik laten doen bij onze reu. 2 niet ingedaalde balletjes laten verwijderen.
Bij dezelfde kliniek als waar jij de informatie van hebt. Vestiging in Overasselt, en Utrecht. Ik heb het in Overasselt laten doen en het is heel goed bevallen. De volgende dag was hij helemaal de oude, en de sneetjes zijn echt minimaal. Eigenlijk totaal geen naweeen. Ik zou het iedereen aanraden. Voor de hond is het veel prettiger, het kost alleen wat meer.
Ze kunnen ook gewoon alleen de niet ingedaalde bal verwijderen en de andere laten zitten.
Als je meer wil weten hoor ik het wel !
Geplaatst: 28 mei 2007 23:01
door jip007
Lemuria schreef:Dat zou inderdaad mooi zijn, het is toch eigelijk van de zotten dat mensen al de meest hypermoderne dingen tot hun beschikking hebben en dat de beestjes nog van boven tot onder opengesneden moeten worden

:P.
onze reu is een paar weken geleden gecastreerd op de normale manier , een sneetje van 2 cm en hij heeft nergens last van gehad. Liep heel vrolijk de kliniek weer uit , dus zo erg is het nu ook weer niet

Geplaatst: 29 mei 2007 08:45
door Dazzlie
onze reu is een paar weken geleden gecastreerd op de normale manier
Een cryptorchide of monorchide reu? Dat kan haast niet, want ze moeten de buikholte met de hand doorzoeken naar de balletjes. Een sneetje van 2 cm lijkt me niet helemaal voldoende voor een hand....

Geplaatst: 29 mei 2007 10:51
door jip007
Dazzlie schreef:onze reu is een paar weken geleden gecastreerd op de normale manier
Een cryptorchide of monorchide reu? Dat kan haast niet, want ze moeten de buikholte met de hand doorzoeken naar de balletjes. Een sneetje van 2 cm lijkt me niet helemaal voldoende voor een hand....

ik bedoel alleen maar dat de nieuwe technieken niet altijd zoveel beter zijn voor de hond. Een binnenbal zou ik zelf nooit laten opereren als het niet echt nodig is , volgens onze DA geeft het haast nooit problemen voor de hond.
Geplaatst: 29 mei 2007 11:24
door Dazzlie
Een binnenbal zou ik zelf nooit laten opereren als het niet echt nodig is
Dat is inderdaad een keuze die je moet maken, wel of niet.... Wij hebben ervoor gekozen om het wel te doen, en ik moet eerlijk zeggen, als ik had geweten hoe dit uit zou pakken, had ik het niet gedaan. Maar dat heeft meer met de veranderingen te maken die met castratie gepaard gaan. De operatie zelf zou ik wel op precies dezelfde manier doen.
De hond heeft er practisch geen last van, het is gewoon een veel eenvoudiger operatie op deze manier, met minder risico's waarbij de hond ook maar heel kort onder narcose hoeft. Met een "normale" operatie is er al snel sprake van een behoorlijke buikoperatie met veel meer risico's. Ik heb het dan alleen over de reutjes.
Bij die (gespecialiseerde ) kliniek gaven ze ook te kennen dat het juist voor cryptorchide reutjes zo'n fijne methode is. Het castreren van teefjes op die manier had ook wel z'n voordelen, maar niet in de mate van de voordelen voor de reutjes.
Geplaatst: 29 mei 2007 11:28
door Scooby
Dazzlie schreef:Bij die (gespecialiseerde ) kliniek gaven ze ook te kennen dat het juist voor cryptorchide reutjes zo'n fijne methode is. Het castreren van teefjes op die manier had ook wel z'n voordelen, maar niet in de mate van de voordelen voor de reutjes.
Wat voor verschillen gaven ze aan dan in het geval van een teef en een mono- of cryptorchide reu?
Geplaatst: 29 mei 2007 12:16
door Dazzlie
Wat voor verschillen gaven ze aan dan in het geval van een teef en een mono- of cryptorchide reu?
Voor een teef is de normale operatie minder zwaar als voor een reu, omdat ze met de hand echt moeten zoeken naar de balletjes, dat gaat de hele buikholte door, net zolang tot ze gevonden zijn. Dat kan in sommige gevallen anderhalf uur of langer zijn, en al die tijd is de hond onder narcose.
Op de laparoscopische manier duurt het nooit langer als ongeveer een kwartier, inclusief het zoeken.
Bij een teef is zoeken al helemaal niet nodig.
Bij een gewone operatie heeft een teefje ook niet zo'n hele grote operatiewond, een reu wel, omdat daar de hand in moet.
Geplaatst: 29 mei 2007 12:40
door Scooby
Dazzlie schreef:Wat voor verschillen gaven ze aan dan in het geval van een teef en een mono- of cryptorchide reu?
Voor een teef is de normale operatie minder zwaar als voor een reu, omdat ze met de hand echt moeten zoeken naar de balletjes, dat gaat de hele buikholte door, net zolang tot ze gevonden zijn. Dat kan in sommige gevallen anderhalf uur of langer zijn, en al die tijd is de hond onder narcose.
Op de laparoscopische manier duurt het nooit langer als ongeveer een kwartier, inclusief het zoeken.
Bij een teef is zoeken al helemaal niet nodig.
Bij een gewone operatie heeft een teefje ook niet zo'n hele grote operatiewond, een reu wel, omdat daar de hand in moet.
Nee, ik bedoel: wat maakt een laproscopische castratie bij een teef of bij een mono- of cryptorchide reu voor verschil dan?
Geplaatst: 29 mei 2007 16:43
door Dazzlie
Nee, ik bedoel: wat maakt een laproscopische castratie bij een teef of bij een mono- of cryptorchide reu voor verschil dan?

Volgens mij hebben we een communicatiestoornis? Je bedoelt het verschil in voordeel voor de reu of teef?
Dat heb ik toch hierboven geschreven? of bedoel je een ander verschil?
Geplaatst: 29 mei 2007 18:15
door Scooby
Dazzlie schreef:Nee, ik bedoel: wat maakt een laproscopische castratie bij een teef of bij een mono- of cryptorchide reu voor verschil dan?

Volgens mij hebben we een communicatiestoornis? Je bedoelt het verschil in voordeel voor de reu of teef?
Dat heb ik toch hierboven geschreven? of bedoel je een ander verschil?
Jij hebt het over een hand in de buik bij een reu om te zoeken naar het balletje. Dat gebeurt toch niet bij een laproscopische castratie, neem ik aan? Anders is het toch net laproscopisch meer?
Geplaatst: 29 mei 2007 18:47
door Dazzlie
Oh, haha! Tuurlijk.....
Je bedoelt hoe ze de operatie uitvoeren....
Dat gaat inderdaad via de laparoscopische manier. Dus tijdens de kijkoperatie zoeken ze de bal (len) met het cameraatje en ze verwijderen hem tegelijkertijd. (of ze binden hem af). Ook met de laparoscoop.
Vandaar die kleine sneetjes en de hele korte operatieduur. Met zo'n cameraatje hebben ze de balletjes zo gevonden....
Geplaatst: 29 mei 2007 19:01
door Scooby
Dazzlie schreef:
Je bedoelt hoe ze de operatie uitvoeren....
Dat gaat inderdaad via de laparoscopische manier. Dus tijdens de kijkoperatie zoeken ze de bal (len) met het cameraatje en ze verwijderen hem tegelijkertijd. (of ze binden hem af). Ook met de laparoscoop.
Vandaar die kleine sneetjes en de hele korte operatieduur. Met zo'n cameraatje hebben ze de balletjes zo gevonden....
Juist en dan snap ik dus niet dat ze bij die kliniek het volgende tegen jou gezegd hebben:
Dazzlie schreef:Bij die (gespecialiseerde ) kliniek gaven ze ook te kennen dat het juist voor cryptorchide reutjes zo'n fijne methode is. Het castreren van teefjes op die manier had ook wel z'n voordelen, maar niet in de mate van de voordelen voor de reutjes.
Ik zie dan namelijk geen verschil in de voordelen waarop het bij een reu of een teef gaat?
Geplaatst: 29 mei 2007 19:28
door Dazzlie
Ik zie dan namelijk geen verschil in de voordelen waarop het bij een reu of een teef gaat?
Bij een teef hoeven ze niet te zoeken.
En de voordelen waren er bij een teef ook zeker wel, maar bij een reu is het verschil tussen de gewone operatie en laparosc. operatie veel groter.